Fizykoterapia to jedna z form fizjoterapii, która oddziałuje na organizm różnymi bodźcami fizycznymi: światłem, prądem elektrycznym, magnetyzmem, ultradźwiękami, niską temperaturą. Przez tego typu działanie w tkankach powstaje energia która wpływa na zmiany lecznicze eliminujące ból, wysięki, obrzęki czy stany zapalne.

Fizykoterapia to coraz popularniejsza metoda leczenia urazów, przed wszystkim ze względu na szybkość przeprowadzanych zabiegów, brak efektów ubocznych i przeciwwskazań dotyczących wieku pacjenta.

Zabiegi fizykoterapeutyczne mają zastosowanie nie tylko w trakcie leczenia pierwotnego schorzenia ale również wówczas gdy chodzi o rekonwalescencję po przebytej chorobie czy operacji.

Opisane zabiegi są coraz częściej wykorzystywane jako leczenie wspomagające i uzupełniające. Fizykoterapia może mieć zastosowanie w kosmetyce oraz profilaktyce i treningu mięśniowym.

W procesie usprawniania i zmiany, pacjent-klient powinien uwzględnić w swoich planach kontakt z terapeutą zdrowotnym, który jest fizykoterapeutą i może po gruntownej analizie wskazań zastosować zabiegi odpowiednie do potrzeb medycznych.