RTZ – jest krótkoterminową, bez lekową terapią dającą długotrwałe efekty. Jest również doskonałą metodą rozwoju osobistego, dzięki niej można nauczyć się osiągać szczęście. Jest również prostą metodą samopomocy, radzenia sobie z negatywnymi myślami, emocjami, przekonaniami.

RTZ to metoda stosowana zarówno w psychoterapii, interwencji kryzysowej jak i w coachingu czy programach rozwojowych. W RTZ patrzymy z różnych punktów na ludzkie zachowanie, zajmujemy się emocjami, doznaniami fizycznymi, myślami i przekonaniami.

Dzięki RTZ możemy pomagać osobom, które są w depresji, mają lęki i fobie, nabyły niezdrowych przekonań, mają problemy z asertywnością, czują się gorsi od innych (poczucie niższości), itp.

Na czym opiera się RTZ?

Zasadniczym założeniem Racjonalnej Terapii Zachowania jest stwierdzenie:

„Istoty ludzkie niepokojone są nie przez rzeczy, ale przez własne spojrzenie, jakie na nie mają.”

Fakty same z siebie nie są ani dobre ani złe, niepokojące czy uspokajające. To nasze przekonania i reakcje na nie powodują, że fakty sprawiają wrażenie złych czy dobrych, wesołych czy smutnych. Oznacza to wprost, że nasze odczucia emocjonalne (lęk, smutek, przygnębienie) to jak się czujemy, zależy od myśli jakie mamy na temat tego co widzimy lub spostrzegamy.

W trudach życia i jego konsekwencjach (jak depresja czy fobia) warto odnaleźć się i zrobić ten krok by nie popaść w stan zagrożenia chorobą psychosomatyczną. Warto porozmawiać z terapeutą zdrowotnym, który wspomoże w skrajnych odczuciach i przeżyciach na reakcje płynące z otoczenia.